Zdolni z Pomorza

Projekt „Zdolni z Pomorza – Akademia Morska w Gdyni” realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Akademią Morską w Gdyni w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 (zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Pomorskiego nr 1287/195/16 z dnia 9 grudnia 2016 r.).

Portal projektu „Zdolni z Pomorza” znajduje się pod adresem:
www.zdolnizpomorza.pl

Informacje na temat projektu są także aktualizowane na fanpage'u:
www.facebook.com/Zdolni.z.Pomorza/

Celem projektu jest wsparcie uczniów uzdolnionych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Województwa Pomorskiego w dziedzinach: fizyka i informatyka.

W ramach projektu przez Akademię Morską w Gdyni realizowane będą różne formy wsparcia akademickiego: spotkania akademickie, kursy e-learningowe oraz opieka mentorska.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych

na najbliższe spotkanie akademickie z fizyki i z informatyki,

które odbędzie się 10 czerwca 2017 r.

Fizyka

Temat: Tajemnice światła

Opis: Podczas wykładów spojrzymy na światło oczyma dawnych uczonych i współczesnych naukowców – poznamy podstawowe prawa rządzące zjawiskami optycznymi. Zrozumiemy co to jest światło białe, monochromatyczne i jak powstają barwy. Zgłębimy również tajniki fotoefektów występujących w przyrodzie, takich jak zjawisko tęczy, zorza polarna czy fatamorgana. Na ćwiczeniach rachunkowych nauczymy się posługiwać pojęciami optyki geometrycznej i zrozumiemy zasadę działania wybranych przyrządów optycznych. Uczestnicy ćwiczeń laboratoryjnych przeprowadzą eksperymenty świadczące o paradoksalnie podwójnej - falowej i kwantowej - naturze światła.

Informatyka

Temat: Programowanie w Excelu?

Opis: Celem spotkania jest zapoznanie uczniów z możliwościami automatyzacji pracy w Excelu. Uczniowie poznają makra i sposoby ich tworzenia. Poznają również możliwości budowania własnych formularzy oraz dowiedzą się jak można je wykorzystać na przykład w działaniach na własnych zbiorach danych. Excel jest bardzo szeroko wykorzystywanym narzędziem. Może służyć pomocą w nawet bardzo zaawansowanych pracach związanych z aktywnością zawodową - na przykład związaną z pracą w biurze.  Jednak może się przydać również w codziennym życiu, jako poręczne narzędzie do zapisywania zbiorów danych – tworzenia listy filmów czy książek w domowej biblioteczce. Proste makra w Excelu można nagrywać. Są one zapisywane w postaci programu wykorzystującego  język Visual Basic. Na wykładzie uczniowie nauczą się podstaw tego języka, tak by umieć czytać, rozumieć i poprawiać nagrane przez siebie makra. W czasie zajęć praktycznych, które odbędą się w pracowniach komputerowych, uczniowie nauczą się nagrywać i odtwarzać makra, oraz tworzyć własne formularze.

Szczegółowy harmonogram spotkania akademickiego z fizyki i z informatyki dostępny w plikach poniżej.

Na spotkanie można zapisać się wysyłając wiadomość na adres e-mail: zzpatam.gdynia.pl () do 6 czerwca 2017 r. (decyduje kolejność zgłoszeń).

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie wypełnionych i podpisanych wymaganych dokumentów: deklarację uczestnictwa, oświadczenia, formularz danych uczestnika (dokumenty w plikach poniżej).

Pliki do pobrania: 

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

N.Mańkowska
17.02.2017
Wprowadzenie:
nmankowska 17.02.2017
Ostatnia modyfikacja:
nmankowska 01.06.2017