Wspomnienia z Osaki

Za pośrednictwem pana Przemysława Wielowiejskiego z Centrum Nauki Kopernik otrzymaliśmy 70 fotografii z pamiętnej, pierwszej wielkiej podróży „Daru Młodzieży”, na morski festiwal do Osaki w 1983 roku. Autorką fotografii jest pani Kazuko Adachi – tłumaczka opiekująca się w Japonii naszym żaglowcem. Na amatorskich fotografiach widzimy członków załogi „Daru” podczas pobytu w Osace, komendanta Tadeusza Olechnowicza i samą ofiarodawczynię sympatycznie wspominającą spotkanie z polskimi gośćmi.

Warto przypomnieć, że był to wyjątkowy rejs. Studenci spędzili wówczas w podróży 7 miesięcy - w maju 1983 r. zdali maturę, w czerwcu egzaminy do Wyższej Szkoły Morskiej, a w lipcu na „Darze Młodzieży” płynęli już w wielki, nieznany świat.  To był cały semestr nauki, kolokwia, egzaminy na pokładzie żaglowca. Popłynęło ich 130, głównie nowoprzyjętych studentów Wydziału Nawigacyjnego z gdyńskiej WSM-ki, ale także grupa ze Szczecina. Rejs rozpoczął się 22 lipca 1983 r. Podczas 217 dni, żaglowiec przepłynął 28 065 Mm. W Osace podczas 12 dni pobytu, przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości. "Dar Młodzieży" podczas tej podróży po raz pierwszy przekroczył równik, co uhonorowano 16.12.1983 r. tradycyjnym chrztem równikowym. Do Gdyni fregata wróciła 23 lutego 1984 r.

W październiku 2013 roku, po 30 latach od tamtej podróży na „Darze” spotkali się jej uczestnicy - pojawiło się trzydziestu, niektórzy z żonami. Ale byli także ówcześni: I oficer Henryk Śniegocki, III oficer Mirosław Rudzki i starszy marynarz Brunon Borówka – wszyscy od lat kapitanowie żeglugi wielkiej. Kapitanów było zresztą wielu tego wieczora na „Darze”. Bo studenci z Osaki to już także kapitanowie – tankowców, masowców, statków pasażerskich, piloci, eksperci morskich specjalności. Choć nie wszyscy, bo jak szacują, na  morzu pozostała ok. połowa z rocznika.

Dziękujemy Kazuko Adachi za pamięć i fotograficzny prezent. Pozdrawiamy i zapraszamy na pokład - być może na trasie podróży „Daru Młodzieży” znajdzie się jeszcze któryś z japońskich portów.

 

"Dar Młodzieży" - Osaka 83

Kazuko Adachi z "Darem" w tle

Komendant Tadeusz Olechnowicz z Kazuko Adachi i tłumaczką języka angielskiego

Członkowie załogi podczas zwiedzania świątyni Meiji Jingu

Zwiedzamy Osakę

II oficer Bogusław Sadkowski z gośćmi na pokładzie

komendant Olechnowicz na trapie

Dzwon Miotsukushi podczas ceremonii otwarcia festiwalu

Kazuko Adachi - Osaka 83

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
29.08.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 29.08.2017
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 29.08.2017