Turystyczny JOHANN

JOHANN czyli Joint Development of Small Cruise Ship Tourism Heritage Products in the Southern Baltic Sea Region to międzynarodowy projekt w którym jednym z partnerów jest Akademia Morska w Gdyni.  To oryginalny projekt realizowany w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk. Jest ukierunkowany na rozwój segmentu usług turystycznych z wykorzystaniem małych statków wycieczkowych, połączony z dostosowaniem małych portów Południowego Bałtyku, uczestniczących w projekcie, do przyjmowania turystów podróżujących tego typu jednostkami.

Liderem projektu jest miasto Rostock, a pozostałymi partnerami: niemieckie miasta Wismar i Stralsund, szwedzkie - Karlskrona i Kalmar, Korporacja Rozwoju Regionalnego Przedpomorza (Economic Development Corporation Vorpommern, Niemcy) oraz firma Media Dizajn ze Szczecina.

W Akademii Morskiej  kierownikiem projektu jest prorektor ds. morskich dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki. Głównym zadaniem uczelni w projekcie jest przeprowadzenie studialnej podróży pilotażowej na statku „Horyzont II” oraz opracowanie zasad eksploatacji i optymalnego zarządzania portami w kontekście obsługi ruchu turystycznego z wykorzystaniem niewielkich statków wycieczkowych przede wszystkim pod kątem problemów żeglugowych (Cruise Port Management – Water Side).

 Sierpniowa podróż pilotażowa statku szkoleniowo-badawczego AMG „Horyzont II” zrealizowana została na trasie: Wismar, Rostock, Stralsund, Sassnitz, Szczecin, Karlskrona, Kalmar i zakończyła się w Gdyni.

Podczas podróży uczestnicy rejsu - studenci i pracownicy Akademii Morskiej w Gdyni oraz specjaliści reprezentujący wszystkie porty partnerskie dokonywali analizy SWOT odwiedzanych miejsc,  dzięki czemu powstaną strategie rozwoju dla każdego z nich. Specjaliści z Akademii Morskiej badali i analizowali głównie problemy nautyczne – m.in. warunki  manewrowe, wchodzenia/wychodzenia z portu, nabrzeża, głębokości, wymagania dla ruchu i postoju statków….

Analizom poddawano atrakcyjność turystyczną zarówno miejsca postoju statków jak i atuty całej miejscowości. Miasta na trasie, chcąc zaprezentować się jak najlepiej, poza spotkaniami z władzami portów i miast, przygotowały również dla uczestników podróży wycieczki po najciekawszych miejscach w okolicy. Podczas podróży  uczestnicy w prezentacjach i  panelach dyskusyjnych dzielili się doświadczeniami, analizowali zgromadzony materiał, formułowali wnioski. Projekt JOHANN  rozpisany jest  na 3 lata.

fot. Paulina Zych (Dział Armatorski AMG)

W Szczecinie na pochylni Odra

"Horyzont II" w Szczecinie

"Horyzont II" w Szczecinie

Wejście do Kalmaru

Kalmar

Na zamku w Kalmarze

Karlskrona - Muzeum Morskie

Na "Horyzoncie II"

JOHANN kończy w Gdyni

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
24.08.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 24.08.2017
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 25.08.2017