Statki - morskie praktyki 2017

Kolejny pracowity sezon statków szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni. "Dar Młodzieży" zakończył już pierwszy miesiąc praktyk - sztormowy, zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Pierwsza z trzech dwutygodniowych praktyk radarowych, studentów Wydziału Nawigacyjnego AMG realizowana jest na "Horyzoncie II".  Od 5 marca na "Darze Młodzieży" szkolą się studenci Akademii Morskiej ze Szczecina. Po kilku wstępnych dniach na Bałtyku - 10 marca ruszają do Antwerpii.  

Dla „Daru Młodzieży” będzie to sezon nietypowy i ciekawy ze względu na partnerów i zadania. Na naszym żaglowcu realizowany będzie unikatowy projekt szkoleniowy – kształcenie, w dwumiesięcznym cyklu, przyszłej załogi, na budowaną w Remontowej Shipbuilding fregatę "El Mellah" dla Marynarki Wojennej Algierii. Kolejnym etapem szkolenia, także wg. opracowanego w Akademii Morskiej systemu i z udziałem polskiej kadry, będzie już szkolenie na nowym żaglowcu.

Plan tegorocznego sezonu szkoleniowego "Daru Młodzieży"  – 11 praktyk w ciągu 9 miesięcy - od 4 lutego do 31 października. 

  • Szacunek ogólnej liczby praktykantów: 1462, w tym 200 Algierczyków, 140 studentów z Antwerpii, 810 studentów AMG; 128 AMSzczecin, 184 uczniów szkół średnich.
  • Najdalszy port - Kadyks, ponadto Le Havre, Antwerpia, Turku, Kłajpeda, Rostock, Szczecin. Udział w imprezach STI – Kłajpeda, Turku oraz TTSR w Szczecinie.
  • 4 lipca w Gdyni "Dar Młodzieży" świętować będzie 35 rocznicę pierwszego podniesienia bandery. 

Sezon szkoleniowy 2017 statku szkoleniowo-badawczego „Horyzont II” to:

  • 7 praktyk, w tym praktyki radarowo-manewrowe (WN AMG); 2 praktyki marynarskie dla średnich szkół morskich (Świnoujście, Gdańsk); 2 podróże z zaopatrzeniem i polarnikami na Spitsbergen.
  • Planuje się przeszkolić – 160 studentów Akademii Morskiej w Gdyni (Wydziały Nawigacyjny i Elektryczny) oraz 75 uczniów - w sumie 235 praktykantów.
  • Tradycyjnie już, zgodnie z umową z Polską Akademią Nauk, "Horyzont II" odbędzie dwie miesięczne podróże na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Jak zwykle statek dostarczy na Stację zaopatrzenie, dokonana zostanie wymiana ekip naukowych, uczestniczyć też będzie w międzynarodowych warsztatach polarnych, a 40 studentów Wydziału Elektrycznego zaliczą morskie praktyki. Drugi, wrześniowy rejs na Spitsbergen będzie już 40 podróżą „Horyzonta II” do Arktyki, w ramach członkostwa Akademii Morskiej w Polskim Konsorcjum Polarnym.

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
06.03.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 06.03.2017
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 06.03.2017