"Horyzont II" - 40 razy Spitsbergen

W siedemnastym roku służby pod flagą Akademii Morskiej, statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II”, ponownie, jak w latach poprzednich, odbędzie dwie podróże na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie – będą to w historii statku podróże do Arktyki nr 39 i 40. Sama Stacja obchodzi w bieżącym roku 60 rocznicę uruchomienia. Aktualnie na statku prowadzone są prace remontowo-konserwacyjne, a na początku czerwca bałtycką praktykę przejdą na nim jeszcze uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Pierwsze tegoroczne wyjście na  Spitsbergen zaplanowano na początek lipca.

W czterdziestą arktyczną podróż „Horyzont II” wyjdzie z Gdyni 6 września, z zaopatrzeniem oraz zmieniającymi się grupami polarników. W rejsach arktycznych, tradycyjnie uczestniczą także, w ramach praktyk morskich, studenci Wydziału Elektrycznego AMG. W tegorocznej, lipcowej podróży (nr 39) z pokładu „Horyzonta II” zatopiony zostanie  na Morzu Grenlandzkim, zestaw oceanicznych stacji sejsmicznych (Ocean Bottom Seismometer). To element prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN projektu modelowania i interpretacji danych pomiarowych w celu rozpoznania budowy skorupy i górnego płaszcza Ziemi.

Statek szkoleniowo-badawczy "Horyzont II"  od momentu wejścia do służby w 2000 roku, regularnie wykorzystywany jest przez Polską Akademię Nauk do utrzymywania komunikacji z Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie oraz realizacji międzynarodowych programów badawczych w archipelagu Svalbard. Są to często pionierskie wyprawy -  w słabo poznane rejony archipelagu Svalbard, także udział w międzynarodowych naukowych warsztatach terenowych. Statek stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce, a Akademia Morska jest członkiem Konsorcjum Polarnego. Na przełomie lat 2000/2001 statek popłynął również na wody Antarktyki z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Podczas tej najdłuższej, trwającej 3 miesiące wyprawy pokonał dystans 18 698 mil morskich.

Statek badawczo-szkoleniowy "Horyzont II", zbudowany został według oryginalnej koncepcji opracowanej w AMG,  ze środków Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Komitetu Badań Naukowych i środków własnych. Podniesienie bandery nastąpiło 28 kwietnia 2000 r.  W kolejnych latach ustalił się docelowy model jego eksploatacji – ok. 8 miesięcy w roku wykorzystywany jest w rejsach szkoleniowych. Realizuje praktyki manewrowe i radarowe dla studentów AMG i uczniów średnich szkół morskich w krótkich bałtyckich rejsach oraz dwie 4-tygodniowe podróże do Arktyki – efekt wieloletniej współpracy z Instytutem Geofizyki PAN.  W każdej, obok naukowców z polskich instytutów badawczych, płynie 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG, w ramach praktyk morskich.

W latach 2000 – 2016 „Horyzont II”  odbył 138 podróży  szkoleniowych w tym 38 na Spitsbergen i 1 do Antarktyki, przebył prawie 231 tys. Mm, przeszkolił prawie 4000 studentów.

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
12.05.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 12.05.2017
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 13.05.2017