„Dar Młodzieży” w centrum uwagi - Szczecin 2017

To już tradycja, że nasza fregata budzi podczas zlotów wielkich żaglowców zrozumiałe zainteresowanie. Przez 35 lat służby zyskała szacunek, sławę i przyjaciół na wszystkich kontynentach.

Tegoroczny finał  The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie był imprezą zorganizowaną z wielkim rozmachem i profesjonalizmem wypracowanym podczas zbieranych latami doświadczeń.

Radosne święto żagli sprzyjało spotkaniom wokół i na pokładach żaglowców. Tutaj znowu uwagę mediów i tysięcy zgromadzonych skupił na sobie „Dar Młodzieży” - TVP zorganizowała tutaj improwizowane studio telewizyjne, a podczas inauguracyjnego koncertu odwiedzili statek prominentni goście.

Przybyłych na pokładzie jednostki Urzędu Morskiego podejmowali, w imieniu władz Akademii Morskiej,  prorektor ds. morskich dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki oraz komendant żaglowca kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski. Koncertu Andrea Boccellego z pokładu żaglowca wysłuchali m.in.  Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk z władzami resortu, wielu przedstawicieli świata polityki i gospodarki morskiej. Obecność kpt.ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego, szefa Konwentu Morskiego, sprawiła, że podczas antraktów rozmawiano pod pokładem o morzu, jego problemach i wyzwaniach stojących przed polską gospodarką morską, także szkolnictwem morskim.  Jednym z tematów był planowany na lata 2018/2019 rejs „Daru Młodzieży” dookoła świata.  

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, dla którego była to pierwsza wizyta na żaglowcu, nie krył zaskoczenia i z zainteresowaniem słuchał informacji o historii i dokonaniach naszej fregaty.

Jak poinformowało biuro prasowe regat ponad 7 tys. żeglarzy przypłynęło na pokładach jednostek na finał The Tall Ships Races do Szczecina.  W Szczecinie kotwiczyło przeszło 100 jednostek, 20 bander. Podziwiać można było m.in. cztery największe szkoleniowe żaglowce świata: „Siedow”, „ Kruzensztern”, „Dar Młodzieży” i „Mir” - tysiące zwiedzających przewinęły się przez pokład "Daru Młodzieży". 

Szczeciński finał zlotu wielkich żaglowców był największą w 2017 r. imprezą plenerową w Polsce. 
 

 

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
10.08.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 10.08.2017
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 07.09.2017